3

Голова Архітектурного відділу взяв участь у семінарі, присвяченому дерев’яним храмам

6 листопада у Київському виставковому центрі «КиївЕкспоПлаза» відбувся семінар на тему: «Особливості будівництва та реставрації дерев’яних храмів і каплиць». У ньому з благословення Блаженнішого Митрополита Київського і всієї України Онуфрія взяв участь протоієрей Петро Семащук – голова Архітектурного відділу Київської єпархії, який передав учасникам та гостям семінару вітання та благословення Його Блаженства.

Організатори семінару мали на меті привернути увагу громадськості до проблем, пов’язаних з будівництвом, а головне - з обслуговуванням і реставрацією культових споруд, церковних приміщень, тощо.

Перший доповідач священик Олег Степанов - головний архітектор громади Кафедрального собору на честь Воскресіння Христового - зачитав доповідь на тему історії будівництва дерев’яних храмів на території нашої Вітчизни. Він акцентував увагу присутніх на тих особливостях, які були властиві архітектурі дерев’яних храмів в тих чи інших регіонах, що було проілюстровано за допомогою проектора відповідними слайдами.

З доповіді Івана Бикова, який очолює архітектурну майстерню власного імені, присутнім стало відомо про те, що Україна йде першою у світі за кількістю старовинних дерев’яних храмів: їх налічується більш як дві с половиною тисячі. Багато з них просто унікальні, не мають аналогів у світі, а у минулому році 8 з них узято під патронат всесвітньої організації ЮНЕСКО. Тільки у Київській області таких дерев’яних храмів налічується 83, втім велика частина з яких вкрай потребує негайної професійної реставрації. На жаль, деякі з числа цих храмів ми безповоротно втратили з причини неможливості їх відновити в силу різних причин: економічних, природніх, а також елементарної людської недбалості.

Два наступних доповідачі виявилися представниками будівельних торгових марок Tikkurila та Firmus. Вони розповіли про нові технології, які застосовуються у виготовленні будівельних матеріалів, що сприяє кращому будівництву, оздобленню та захисту дерев’яних споруд. Представник фірми Firmus заінтригував слухачів інформацією про будівельний матеріал під назвою пінополістирол. За допомогою цього матеріалу при невеликому бюджеті можна в короткий термін побудувати будь яке приміщення, і навіть храм. В той час, як вартість аналогічного будівництва з традиційних матеріалів буде на порядок вищою. При цьому вражають характеристики даного матеріалу: теплозбережність стіни з пінополістиролу товщиною в 20 см відповідає цегляній завширшки в 2 метри. Це означає, що і влітку в такому приміщенні перебувати людині дуже комфортно.

Останнім доповідачем семінару була керівник творчої архітектурної майстерні при Архітектурному відділі Української Православної Церкви монахиня Єлена (Кругляк). Зокрема, вона поділилася багатим досвідом в будівництві дерев’яних храмових комплексів. При цьому вона звернула увагу на ті труднощі, які власне супроводжують дерев’яне будівництво, зокрема культове. Її закликом до тих, хто має відношення до будівництва дерев’яних храмів та споруд стали слова: «Не бійтеся звертатися з вашими сумнівами стосовно тих чи інших будівельних ситуацій до професіоналів, до компетентних організацій. Дуже часто нехтування професійною консультацією приводить до сумних наслідків у збереженні об’єктів, особливо якщо вони мають історичну цінність». Вона констатувала, що дерев’яне будівництво є традиційним для наших широт в силу достатності деревини. Ці традиції ще більше утверджуються в наш час.

Наприкінці всі учасники семінару дійшли згоди у думці, що потрібно усім об’єднуватися у справі збереження нашого історичного культурного надбання – унікальних дерев’яних храмів. А для цього періодично проводити подібні зустрічі.

© 2013–2014 Офіційний сайт Київської Митрополії Української Православної Церкви

Передрук матеріалів тільки за наявності посилання

Зворотній зв'язок info@mitropolia.kiev.ua